Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Olchowej

39-127 Olchowa 3

tel.: 17 745 20 37

spolchowa@o2.pl

Wycieczka do Kazimierza Dolnego i Janowca

Dnia 18 czerwca br. 29 uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się na jednodniowa wycieczkę   do KAZIMIERZA DOLNEGO
i JANOWCA. Kazimierz Dolny to miasto artystów malowniczo położone nad brzegiem Wisły w krainie lessowych wąwozów. Znane z niepowtarzalnego klimatu, urokliwych zakątków z licznymi zabytkami i renesansowymi kamienicami. Skąpany słońcem Kazimierz, nasycony atrakcjami, sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Warto tu przyjechać!

Pierwszym punktem programu naszej wycieczki był wąwóz Korzeniowy Dół, który jest najczęściej odwiedzanym przez turystów kazimierskim wąwozem. Po wyjściu z wąwozu udaliśmy się na na nadwiślańską przystań, skąd wyruszyliśmy na godzinny rejs statkiem po Wiśle. Dopłynęliśmy aż do miejsca, z którego widać było ruiny zamku w Janowcu, po czym wróciliśmy z prądem rzeki z powrotem do Kazimierza. Następnie spacerując dotarliśmy do centrum miasta i udaliśmy się na zwiedzanie położonych nad miastem ruin zamku oraz baszty zamkowej, z których podziwialiśmy piękne widoki na miasto i okolicę. Po zejściu z zamku wyruszyliśmy  na kolejny punkt widokowy, chyba najbardziej popularny wśród mieszkańców oraz turystów, czyli na Górę Trzech Krzyży. Roztacza się stąd najwspanialszy widok na zabytkowe miasteczko, jego malownicze okolice i Małopolski Przełom Wisły. Schodząc z Góry Trzech Krzyży, poprzez gałęzie drzew mogliśmy dostrzec wieżę Kościoła Farnego, który był kolejnym punktem naszego spaceru po mieście. Po zwiedzeniu Fary udaliśmy się na Rynek, mijając po drodze dość znany pomnik psa Werniksa. Podobno trzeba potrzeć nos psa i to przynosi szczęście. Rynek to główny punkt Kazimierza Dolnego, podzielony na część starszą przy Farze oraz nowszą, o wiele większą i ulokowaną niżej. W centrum rynku znajduje się XIX-wieczna studnia będąca symbolem Kazimierza. Zanim wyjechaliśmy z Kazimierza Dolnego, udaliśmy się jeszcze na smaczny obiad do przytulnej restauracji blisko rynku -  Ministerstwa Smaku.

Ostatnim punktem programu naszej wycieczki był JANOWIEC,  w którym zwiedzaliśmy ruiny zamku Firlejów oraz wspaniałe zachowany dworek szlachecki. Z wycieczki wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni, że mogliśmy zwiedzić tak piękne miejsca oraz spędzić ze sobą czas.