Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Olchowej

39-127 Olchowa 3

tel.: 17 745 20 37

spolchowa@o2.pl

WARSZTATY W RAMACH PROJEKTU „SZANUJ PIENIĄDZE!3 ” W PCEK w Ropczycach

9  maja 2024r.  uczniowie klas 4 i 5 wraz z opiekunami p. Dorotą Brodą i p. Elżbietą Czapką uczestniczyli w czterogodzinnych warsztatach w ramach realizacji przez PCEK w Ropczycach projektu „Szanuj pieniądze!3”, realizowanego z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Każdy uczestnik zajęć otrzymał zestaw edukacyjny: kartę pracy, długopis, materiały edukacyjne NBP, jak również dyplom potwierdzający udział w zajęciach.

Tematyka zajęć była bardzo interesująca:

  • Co to jest pieniądz? (podstawowe pojęcia: waluta, złoty, grosz, awers, rewers, nominał, gotówka, banknot, moneta, bilon)
  • Skąd się biorą pieniądze? (gdzie i jak produkuje się pieniądze – rola NBP jako emitenta, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i Mennicy Polskiej w produkcji banknotów i monet)
  • Dlaczego należy szanować pieniądze?
  • Prawo, a fałszywe pieniądze, czyli uświadomienie, że produkcja i posługiwanie się fałszywymi (podrobionymi) pieniędzmi to przestępstwo.
  • Jak można stracić pieniądze w świecie realnym i wirtualnym?

Zajęcia prowadzone były z zastosowaniem różnorodnych, metod pracy. Zajęcia miały również charakter praktyczny, uczniowie sprawdzali zabezpieczenia na banknotach za pomocą linijek, lup i lamp UV.

Podczas zajęć Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach przybliżyła wszystkim  zagadnienia związane z obrotem fałszywymi pieniędzmi. Uświadomiła, że produkcja i posługiwanie się fałszywymi (podrobionymi) pieniędzmi to przestępstwo.

Uczniowie z zaciekawieniem i dużym zainteresowaniem pracowali, indywidualnie, grupowo
 i zbiorowo.

 Serdecznie podziękowania kierujemy dla pani Elżbiety Orzech za profesjonalne  przygotowanie i przeprowadzenie warsztatów.