Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Olchowej

Aktualności

Bezpieczne ferie 2019-02-07

Dbając o bezpieczeństwo naszych wychowanków w czasie zbliżających się ferii zimowych, 7 lutego w naszej szkole, odbyło się spotkanie profilaktyczno – edukacyjne z udziałem przedstawicieli Policji. Spotkanie poświęcone było między innymi zasadom bezpiecznego spędzania zimowej przerwy. Policjanci ( p. Rafał Śliwa i p. Marcin Kwaśniak ) omówili z dziećmi zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegali przed organizowaniem kuligów za pojazdami mechanicznymi, mówili o niebezpieczeństwie zjazdów sankami w okolicach dróg, wchodzenia na zamarznięte zbiorniki wodne, a także o bezpieczeństwie w sieci. Uczniowie brali żywy udział w dyskusji, co świadczy o zainteresowaniu tematem oraz wiedzą jaką już posiadają. Spotkanie z policjantem to element profilaktyki, aby rozpoczynające się ferie upłynęły zdrowo i bezpiecznie.

 

Wszystkim Przedszkolakom oraz Uczniom życzymy udanych i bezpiecznych ferii!!!

Czytaj więcej

5 lutego przedszkolaki oraz uczniowie kas I- IV wzięli udział w pelekcji „Polska – moja Ojczyzna” przygotowanym przez Agencję szkolno-przedszkolną Lupus. Ciekawa, przygotowana w formie Quizu, formuła spotkania zainteresowała dzieci, które chętnie odpowiadały na kolejne pytania. Wszyscy przypomnieli sobie symbole narodowe oraz ważniejsze wydarzenia z historii naszego kraju. Uczniowie bezbłędnie wyrecytowali także „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy. Z wszystkimi zadaniami poradzili sobie wyśmienicie.Na koniec dzieci miały okazję uczestniczyć w sesji fotograficznej przymierzając historyczne stroje nawiązujące do okresu drugiej wojny światowej. Dla wszystkich uczestników zajęć organizatorzy przygotowali „Dyplomy Małego Patrioty” potwierdzające znajomość poruszanych zagadnień.

Czytaj więcej

Bal karnawałowy 2019-02-01

W dniu 01.02.2019r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla przedszkolaków i uczniów klas I-III. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za swoich bohaterów, w salach można było spotkać wróżki, królewny, motylki, dzielnych rycerzy, groźnych piratów, policjantów, Spider-Mana i wiele innych. Bal odbył się w pięknie przystrojonej sali. Całości dopełniła firma Animinek, która prowadziła bal. Niezliczone konkursy np. wyścigi w wyrzucaniu piłeczek z chust animacyjnych, piłeczkowa bitwa, zabawy z chustą animacyjną, który balon wyżej tańczy, taneczne zmagania dziewcząt i chłopców oraz superowe przeboje muzyczne, to składniki dobrej zabawy. Firma serwowała dzieciom popcorn i słodką watę.  Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami.

Czytaj więcej

Cyrk SMILE 2019-01-30

30 stycznia naszą szkołę odwiedził cyrk „SMILE”. Wesoły klown oraz Myszka Miki zabawiali publiczność wesołymi sztuczkami. .Wybrani przez artystów uczniowie nie tylko mieli okazję podziwiać triki cyrkowe, ale także brać czynny udział w realizacji wielu z nich. Pełni zapału, z różnym skutkiem, ale zawsze z uśmiechem, próbowali dotrzymywać kroku zawodowcom, co wzbudzało ogólną radość. Nie zabrakło żonglerki, iluzji czy jazdy na miniaturowym lub jednokołowym rowerku. Wspaniały występ cyrkowy dostarczył wszystkim zebranym mnóstwo miłych wrażeń i przeżyć. Publiczność gromkimi brawami podziękowała akrobatom za niezwykłe widowisko.

Czytaj więcej

Jasełka 2019-01-27

W tym roku PRZEDSTAWIENIE JASEŁKOWE przygotowali uczniowie klasy IV, VII i VIII. Zaprezentowali swój spektakl w szkole, w Domu Kultury w Wiercanach oraz w Kościele w Olchowej. Nastrojowe piękne pastorałki dodały uroku występowi dzieci. Każdy z występujących starał się jak najlepiej odegrać swą rolę. Wszyscy aktorzy stworzyli ciekawe kreacje sceniczne. Wspaniale zaprezentowały się także śpiewające w duecie Zuzia Bocheńska i Wiktoria Chłopek. Kolejny raz oddaliśmy pokłon Dzieciątku z nadzieją, że dobro Betlejem narodzi się i pozostanie w każdym z nas.

Czytaj więcej

W dniu 25 stycznia 2019 r. do naszej szkoły przyjechał radny Sejmiku Wojewódzkiego, pracownik IPN w Rzeszowie p. dr Jacek Magdoń. Przeprowadził on cykl lekcji( wykładów) na temat: Drogi ku niepodległości w klasach młodszych oraz Powstanie styczniowe w klasach starszych. Również p. Magdoń zaprosił naszych uczniów do lekcji w instytucie IPN-u , połączonej ze zwiedzaniem miasta Rzeszowa. Dziękujemy za bardzo ciekawe przedstawienie tematów powstań i niepodległości naszym uczniom.

Czytaj więcej

Mobilne planetarium 2019-01-25

25 stycznia naszą szkołę odwiedziło mobilne planetarium z ciekawym seansem edukacyjnym ,,Mój kosmos'". Pokaz, dla każdej z grup osobno, odbył się w specjalnej kopule o kształcie kuli, która dawała wrażenie przestrzeni kosmicznej. Była to niecodzienna atrakcyjna forma rozrywki, która jest nowoczesnym narzędziem edukacji ułatwiającym dzieciom zrozumienie otaczających nas planet i galaktyk. Seans był bardzo interesujący i dostarczył wszystkim wiele niezapomnianych kosmicznych wrażeń.

Czytaj więcej

W Teatrze Maska 2019-01-22

22 stycznia 2019 r. uczniowie klas VI-VIII obejrzeli w Teatrze Maska w Rzeszowie spektakl pt. "Zemsta". Zamierzeniem reżysera było z pewnością pokazanie szlachty polskiej ze wszystkimi jej przywarami, a więc kłótliwością i skłonnością do bijatyk. I właśnie takich dynamicznych akcji nie brakuje w przedstawieniu. Świetne kreacje Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka, a także doskonała gra Papkina sprawiają, że nie można się nudzić podczas tego spektaklu. Uczniowie wybrali się także do Parku Trampolin. Warto odwiedzić to miejsce. Po trudach nauki i wielogodzinnym siedzeniu w ławkach taka zabawa to strzał w dziesiątkę!

Czytaj więcej

Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. 22 stycznia w Domu Strażaka w Olchowej dzieci z naszego przedszkola i uczniowie klas I-III gościli. swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji. Licznie przybyli: Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych. Dzieciaki zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce, które ćwiczyły na tą uroczystość. Starszaki zaprezentowały Jasełka. W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi, następnie przedszkolaki zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie. To były naprawdę wyjątkowe uroczystości, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

Czytaj więcej

W dniu 16 stycznia 2019r. klasy 0, I, II,III wyjechały do Rzeszowa na obejrzenie spektaklu pt: „Świat Andersena” w wykonaniu Wrocławskiego Teatru IN-ART. Były przedstawiane trzy baśnie Andersena „ Świnopas”, „ Nowe szaty króla” i „ Brzydkie kaczątko”. Dzieci miały możliwość zobaczyć aktorów, którzy prowadzą spektakle różnymi technikami: praca z lalkami, w maskach orz tzw: „żywy plan”. Widowisko dostarczyło dzieciom wielu wrażeń i emocji. Aktorów nagrodzono dużymi brawami.

Czytaj więcej