Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Olchowej

Aktualności

13 grudnia  uczniowie klas I -III uczestniczyli w multimedialnej lekcji pt. „Więc chodź narysuj mój świat – jak powstają filmy animowane”, która odbyła się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Małopolskim

Dzieci podczas lekcji dowiedziały się m.in. jak powstawały pierwsze filmy animowane i jak tworzy się je dziś. Odkryły na czym polega praca animatora i jak można nim zostać; zobaczyły, jak ożywić postać z bajki oraz przekonały się, co łączy konturówkę z filmem animowanym. Wszyscy uczestnicy pod czujnym okiem i według wskazówek udzielonych przez pana prowadzącego spotkanie, narysowali ołówkami na przygotowanych kartkach fragment bajkowej postaci. Po lekcji uczniowie obejrzeli animację opowiadającą o psie Urwisie.

Z wyjazdu wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

Czytaj więcej

9 grudnia wszyscy chętni mogli pogłębić swoją wiedzę na temat fizycznych i chemicznych właściwości otaczających nas i występujących na co dzień zjawisk. Dowiedzieliśmy się, dlaczego i w jakich warunkach następują różne procesy, od czego zależy, że coś się pali, topi, dymi lub skrapla.

Te wszystkie chemiczno-fizyczne niuanse przekazał nam pan Krzysztof Kamiński, przedstawiciel grupy BREAK – CHEM, działającej przy Politechnice Lubelskiej.

Oprócz przekazanej z wielka pasją wiedzy i wspólnie przeprowadzonych doświadczeń chemiczno-fizycznych, mogliśmy także podziwiać umiejętności pana Krzysztofa, które zaprezentował w krótkim pokazie  breakdance.

Czytaj więcej

8 grudnia w Szkole Podstawowej w Olchowej uczniowie klasy I zostali pasowani na czytelników. Wydarzenie to było okazją do zastanowienia się nad tym, czy warto czytać. Z pewnością książki pomagają w nauce i pracy, uczą zrozumienia dla innych i wskazują drogę do każdego celu. Koleżanki i koledzy z klasy IV przygotowali przedstawienie, którego celem było zachęcanie do czytania książek. Najmłodsi dowiedzieli się o tym, jak zachowywać się w bibliotece. Postacie z bajek zachęcały do poznawania świata poprzez czytanie. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i obiecali być dobrymi czytelnikami. Pokazali podczas swego wystepu, że są rzeczywiście zainteresowani literaturą.

Wydarzenie było jednym z dzialań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (realizowanego przez naszą szkołę).

Czytaj więcej

Mikołajki 2022-12-06

Mikołajki obchodzone są jako dzień wspomnienia Świętego Mikołaja Biskupa Miry. Według współczesnych tradycji, w ten dzień dzieci obdarowywane są prezentami w postaci słodyczy lub zabawek.

Wizyta świętego Mikołaja w naszej szkole zwłaszcza w przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Dzień „Mikołajek”  był wyjątkowy  i magiczny. W dniu 6 grudnia wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już z samego rana  został gorąco przywitany i zaproszony przez dzieci  przedszkolne i uczniów szkoły. Na ogólnym spotkaniu  przedszkolaki z grupy Maluszków śpiewały świąteczne piosenki i recytowały wiersz z kolei prezentowały się Elfy z Zerówki. Następnie Święty Mikołaj rozdał wspaniałe prezenty przedszkolakom i uczniom klas I-VIII , których otrzymanie dostarczyło wszystkim mnóstwo radości i uśmiechu. A prezenty były wspaniałe. Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą pamiątką tego spotkania.

Dzieci długo wspominały ten dzień, dzieliły się wrażeniami, ponownie oglądały prezenty, zerkały przez okno z nadzieją, że jeszcze raz zobaczą naszego gościa i pomachają mu na pożegnanie.

 

Dziękujemy Ci Święty Mikołaju…

Czytaj więcej

 W czwartek, 1 grudnia przedszkolaki i uczniowie klas I-IV wzięli udział w warsztatach edukacyjnych z drukarkami 3D zorganizowanych przez firmę " LUPUS". Tego dnia każdy mógł z bliska przyjrzeć się w jaki sposób powstają drukowane modele trójwymiarowe. Uczniowie dowiedzieli się, co można wytworzyć za pomocą różnego rodzaju drukarek – począwszy od małych elementów i prototypów, skończywszy na skomplikowanych konstrukcjach, a nawet domach. Ponadto obejrzelismy kolekcję gotowych wydruków, które prezentowane były w formie wystawy.

 

Czytaj więcej

Dzień Misia 2022-11-25

25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka i najlepszy przyjaciel dzieci  – Pluszowy Miś.

My również pamiętaliśmy o Światowym Dniu Pluszowego Misia. W dniu uczniowie mogli przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas spędzony w szkole.

W ramach obchodów tego miłego święta przedszkolaki i uczniowie klas młodszych wykonywali różne prace związane z misiem. Zostały przeprowadzone różne zabawy i przeczytano opowieści o misiach. Na zakończenie wszyscy uczniowie wraz z misiami stanęli do wspólnej fotografii. 

Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

Czytaj więcej

Andrzejki 2022-11-23

W środę, 23 listopada dla uczniów klas I-III, w czwartek dla klas IV-VIII  i 25 listopada dla przedszkolaków odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa prowadzona przez uczniów z Samorządu Uczniowskiego. 

Andrzejki, które na stałe wpisały się w scenariusz szkolnego kalendarza, są wspaniałą okazją do dobrej zabawy i  jednocześnie źródłem szacunku dla tolerancji oraz obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Dyskoteka szkolna była okazją nie tylko do świetnej zabawy, ale także integracji szkolnej społeczności.

 

Serdecznie dziękujemy Rodzicom za poczęstunek.

 

Czytaj więcej